Xiaomi Air 13 - min chans för Windows.

Efter många år med att använda Mac, bestämde jag mig för att ge Windows en chans. Naturligtvis var valet att gå till Xiaomi-utrustningen. Jag valde den mest kraftfulla (vid den tiden) 13-tummodellen utan en fingeravtrycksläsare. Kan utrustningen från det kinesiska folket ersätta min Macbook?

xiaomi air 13

Paketet kommer till oss mycket väl säkrade, det finns ingen rädsla att det kommer att skadas under transporten. Kartongen är hård från solid kartong, och datorns lådan är placerad i ett speciellt grovt "skum" för att förhindra rörelse inuti lådan.

xiaomi air 13

Inkluderad med den bärbara datorn är en laddare med kraften i 65W, slutade med en USB-C-kontakt. Olyckligtvis är laddaren inte anpassad till polska uttag och du måste använda den medföljande adaptern, med vilken det finns problem. Laddaren väger, och kontakterna i adaptern är inte så starka, så laddaren faller ur uttaget eftersom den lossnar från adaptern.
Visserligen plus och pimp för Apple är det faktum att bärbar laddare också kan ladda alla nya Android-telefoner, eftersom de också har en USB-C-uttag. Laddaren har en variabel spänning och anpassar sig beroende på vilken enhet vi ansluter, vare sig det är en bärbar dator eller en telefon.

Utseende och hamnar

Den bärbara datorn är gjort mycket minimalistisk. Det finns ingen tillverkares logotyp på "flap", vilket är fallet med tävlingen. Vi kan bara se det faktum att vi har en bärbar dator när vi öppnar klaffen eller vänd upp och ner, så ser vi Xiaomi-logotypen. Hela är tillverkad av metall, det är därför du känner dig solidt utförande, ingen sprickplast.  Nie ma do czego się przyczepić. Mi osobiście jednak bryła wydaje się trochę toporna, kwadratowa, Według mnie Macbooki Air prezentują się ładniej. Wiele osób doceni, że Xiaomi Air 13 ma wiele różnych portów po bokach urządzenia, jednak według mnie wpływa to niekorzystnie na wygląd laptopa. Znajdziemy dwa porty USB 3.0, port HDMI, złącze słuchawkowe i port USB-C do ładowania. Osobiście jedyne co podłączyłem to odbiornik USB od myszki bezprzewodowej. Największa rzeczą której mi brakuje apropo złączy to ładowanie z dowolnego portu, z obu stron laptopa. Tak ma teraz Macbooku Pro i to jest genialne, niby drobnostka ale w codziennym użytkowaniu bardzo pomocna. Xiaomi Air 13 posiada diodę stanu ładowania baterii, jest to plus. Jednak jeśli miałym wybierać pomiędzy ładowaniem z dowolnego portu a diodą, zdecydowanie wybieram wszystkie porty.

Po otwarciu klapy laptopa ujrzymy logo producenta MI,  znajdujące się pod ekranem, na środku. Ramki wokół ekranu są znacznie cieńsze niż w Macbookach Air i wygląda to dużo lepiej. Ekran 13,3 cala, według mnie bardzo dobry kompromis pomiędzy mobilności a wielkością komputera. Xiaomi Pro 15 to według mnie, za duży laptopa aby swobodnie się z nim przemieszczać.

Klawiatura i touchpad

Klawiatura jest bardzo dobra,  pisze się na niej bardzo wygodnie. Nie widzę, żadnej różnicy względem Macbooka Air.  Jedyny minus dla makowca to klawisza ctrl na windowsie i odpowiadający mu command na macu, co chwile automatycznie wciskałem zły klawisz. Klawiatura jest podświetlana w kolorze białym, jednak jest tylko stopniowe. Nie można regulować mocy. O ile z klawiaturą nie mam żadnych problemów tak z touchpadem się nie rozumiemy.. nie nadajemy chyba na tych samych falach. Miałem wiele flustrujących momentów gdy zaznaczałem pliki przez kilkadziesiąt sekund, następnie chce nacisnąć „prawy przycisk” aby skopiować a laptop interpretuje to jako lewy i wszystkie zaznaczenia poszły w diabły. Nie wiem czy to ja nie umiem obsługiwać touchpada na windowsie, ale nie zawsze „prawy klawisz” mi działał. Dlatego tak jak pisałem wyżej apropo portu USB. Nie potrafię wydajnie pracować na Xiaomi Air 13 na touchpadzie, potrzebuję myszki. Naturligtvis bezprzewodowa od Xiaomi 🙂

xiaomi notebook air 13

batteri

Akumulator w Xiaomi Air 13 ma pojemność  5400mAh. Jak to się przekłada na rzeczywistość? Starczała mi średnio na 4-5godziny pracy. Głównie korzystam z przeglądarki i oglądam filmy na Youtube. Zauważyłem że bardzo prądożerną aplikacją jest iCloud od Apple, który służy do synchronizacji w tle zdjęć i dokumentów. Może Apple specjalnie drenuje baterie w Windowsie aby ludzie wybierali Maki?

Głośniki i kamera

Kamera posiada 1,3-megapiksela, do Skype w zupełności wystarcza. Głośniki są zamontowane na spodzie urządzenia, często korzystam z laptopa na kolanach i wtedy dźwięk jest bardzo przeciętny. Jednak gdy laptop znajduje się na biurku i dźwięk odbija się od blatu jest dużo lepiej. Jeśli czyta to makowiec to głośniki w nowych Pro i dwunastce są zdecydowanie lepsze, w Xiaomi Air 13 są na poziomie Macbooków Air, przy założeniu że leży na biurku.

xiaomi notebook air 13

Wydajność w codziennym użytkowaniu

Na codzień wydajność jest bardzo dobra, jeżeli jesteś jednym z 95% użytkowników komputera  którzy wykorzystują sprzęt do social mediów, YT, przeczytaniu co się w świecie dzieje to na pewno wystarczy. Ja byłem nawet zaskoczony, że Windows potrafi szybko działać. Moje wcześniejsze wspomnienia z systemem Microsoftu są z czasów gdy były jeszcze dyski HDD i Windows XP. A tu proszę, wszystko uruchamia się w mgnieniu oka. Do funkcji biurowych bardzo dobry sprzęt.

Wydajność Xiaomi Air 13 w grach, jest lepiej niż na Macbooku Air lecz..

Procesor to Intel Core i5-6200u Dual Core 2.3GHz z turbo do 2.8GHz, grafika dedykowana GeForce GT 940MX, 8 GB pamięci RAM i dysk SSD 256GB. Jak to się przekłada w grach? Jestem graczem nie niedzielny, a wręcz od dużego święta. Osobiście jedyne w co gram Starcraft II i Football Manager. Na Xiaomi Air 13 da się grać na minimalnych detalach w SC2 jednak wentylatory pracują wtedy na pełnych obrotach. Dlatego rozegrałem 2 gry i zrezygnowałem, szkoda mi tak mocno obciążać sprzęt przez dłuższy okres czasu.  Podczas gry w Football Manager również wentylator głośno pracują, przy tej grze nawet Macbook Pro za ponad 10 tysięcy złoty wypada słabo, wentylator cały czas na full.

Preinstalowany system

Zainstalowany system to chiński windows, dodałem poradnik jak zainstalować windowsa od nowa, już w polskiej wersji. Ze sterownikami nie będzie żadnego problemu, umieściłem w w/w wpisie.

Czy Xiaomi Air 13 zastąpił mi Macbooka?

Nie, nie mogłem zaakceptować touchpada, często podróżuję i myszka jest dla mnie niewygodna. To jedyna duża wada która mnie od niego odpycha.  Jeżeli nie jesteś graczem, na pewno będziesz zadowolony z osiągów laptopa. Windows jednak nie jest taki zły, jak sądziłem wcześniej. Gdyby jeszcze aktualizacje nie były takie frustrujące.

Aktualnie testuje Xiaomi Pro 15, spodobał mi się bardziej niż Air 13. W dużej mierze wpływ ma na to większy ekran. Za sprawą wagi i wielkości  dla mnie, jest to laptop wyłącznie do użytku domowego. Macbooka w podróży, a Xiaomi Pro 15 w domu.

Författare: Michał

Geek. Apple och Xiaomi fan. På min fritid kör jag en blogg PokolenieSmart.pl